Pingvinų istorijos

Balandžio 25-oji – Pasaulinė pingvinų diena. Ta proga Lietuvos jūrų muziejus skelbė piešinių konkursą ir kvietė piešti pingvinus bei trumpai užrašyti jų pokalbį. 
Piešinių konkurso laimėtojai paskelbti muziejaus socialiniame tinkle Facebook


Taip pat Pasaulinės pingvinų dienos proga muziejus pristato bei kviečia klausytis pingvinų istorijų, kurias rūpestingai užrašė ir šmaikščiai įgarsino muziejaus biologas Pavelas Kulikovas, prižiūrintis ir pingvinus.

– Sveiki, – sako Pavelas, –  ne paslaptis, kad dirbdami su gyvūnais ar augindami juos, mes imame jiems suteikti žmogiškų savybių. Pastebim jų charakterio bruožus, priskiriam jiems žmogiškas savybes ir jausmus, imame aiškinti ar vertinti jų poelgius pagal žmogiškus standartus. Imam vertinti gyvūnus ne kaip biologai, o tiesiog kaip žmonės. Todėl ir kilo tokia mintis pasidalinti istorijomis apie Jūrų muziejuje gyvenančius pingvinus kaip apie vaikus, kaip apie žmones. Juolab, kad tam tikra prasme mes ir esame jų antrieji tėvai. 
pavel.png
Asmeninio archyvo nuotrauka


Pingvinas Rūkas

Pažintį pradėti nuo šio pingvino noriu ne veltui. Taip, tai mano favoritas, mano mėgstamiausias pingvinas. Ir tam yra daug priežasčių. Pirmiausia, tai yra pirmas pingvinas, prie kurio gimimo ir auginimo prisidėjau pats. Jam vasario 5 dieną sukaks 17 metų. Vertinant pingvinų amžių – jis jau senjoras. Bet man jis – vis dar mano vaikas. Be to, jis yra tikra estrados žvaigždė. Jis labai gero, minkšto charakterio ir mėgsta bendrauti su žmonėmis, būtent todėl jis dažniausiai dalyvaudavo įvairiausiose akcijose. Jis nesigąsdina žmonių dėmesio ir ne tik vykdė pingvinų Kalėdų Senelio pareigas, bet ir filmavosi reklamose, o jo nuotrauka puikuojasi žurnale „Žmonės“!
Skaityti visą tekstą. 
Klausytis autoriaus įgarsinto teksto

rukas-001_large.jpg


Pingvinė Smiltė

Smiltė išsirito iš kiaušinio 2005 m. vasario 18 dieną. Gimimas nebuvo lengvas. Tam, kad pingvinukas išvystų pasaulį, prireikė dviejų „akušerių“ pagalbos – mano ir Arūno. Nes jėgų išsivaduoti iš kiaušinio pačiai neužteko. Vasario 18-osios vakarą 70 gramų mažylė išvydo pasaulį, tiksliau, išsirito iš kiaušinio. Matyti ji pradėjo tik po 5 dienų. Kai apie ją galvoju, man pirmiausia ji yra pavyzdys to, kaip gali keistis gyvūno charakteris. Vaikystėje ji buvo eilinis pingvinas, krečiantis įprastas zbitkas, kartais baikštus, kartais besiožiuojantis dėl maisto, kartais švelnus, kartais piktas. Lyg ir nieko išskirtinio. Bet praėjo ir keli metai ir, mergaitei subrendus, jai pasipiršo ir ne bet kas, o anksčiau minėtas pingvinas Rūkas. 
Skaityti visą tekstą. 
Klausytis autoriaus įgarsinto teksto

smilte-001_large.jpg


Pingvinas Martynas

Tai ypatingas pingvinas. Ilgametis bandos vadas, nepajudinamas autoritetas. Ir jo charizmos negali nepastebėti nei pingvinai, nei žmonės. Visuomet pokalbiuose jis minimas kaip seniausias Jūrų muziejaus pingvinas. Balandį jam sukaks 30 metų. Nors oficialiai pats seniausias yra jo brolis Magdinas, kuris yra net 1 diena vyresnis! Martynas man visuomet asocijavosi su mafijos bosu – Krikštatėviu.
Skaityti visą tekstą.
Klausytis autoriaus įgarsinto teksto

mart-001_large.jpg


Pingvinas Magdenas

Susipažinkite su oficialiai seniausiu muziejaus pingvinu. Balandžio 25 dieną jam sueis 30 metų. Martyno brolis, Rūko tėvas. Beje, jiedu su Martynu, yra vieninteliai iš mūsų senųjų pingvinų, kuriuos išperino patys tėvai, o ne inkubatorius. 
Skaityti visą tekstą. 
Klausytis autoriaus įgarsinto teksto

magdinas-001_large.jpg


Pingvinė Filipė arba Filia

Seniausia pingvinė bandoje. Į šį pasaulį atkeliavo prieš beveik 26 metus. Ir nors ji viena ilgiausių nugyvenusių pingvinų, pasakoti apie ją nėra paprasta. Ji nesiveldavo į jokius skandalus, jos nuotraukų nebuvo geltonosios spaudos puslapiuose, ji net nemėgsta kelti balso kaip kad kiti pingvinai. Kuo ji tikrai yra išskirtinė, tai savo požiūriu į šeimą.
Skaityti visą tekstą.
Klausytis autoriaus įgarsinto teksto

filia-001_large.jpg


Pingvinas Bikis

Norėčiau pristatyti vieną išskirtiniausių CV muziejuje. Susipažinkite – Bikis. Iki pamatų sugriovęs ir į šipulius sudaužęs vieną žinomiausių teiginių apie pingvinus, kad „Pingvinai yra monogamai ir pasirenka porą visam gyvenimui“! Bla bla bla. Pristatau Jums pingvinariumo Kazanovą.
Skaityti visą tekstą.
Klausytis autoriaus įgarsinto teksto

bikis-001_large.jpg


Pingvinė Arktė

Susipažinkite – Arktė. Martyno dukra. 2007 metais vasario 11 d. iš kiaušinio išlukštentas 69 gramų cypsintis pūkų kamuoliukas. Tais metais pingvinų vaisingumo dievai buvo palankūs – išsirito rekordinis mažylių skaičius, net 5! Tiesa, gyvenimo pradžia buvo kupina nuotykių ir iššūkių.
Skaityti visą tekstą.
Klausytis autoriaus įgarsinto teksto

arkt-001_large.jpg  


Pingvinė Pūkšė

Išsirito ji tais pačiais 2007 metais kaip ir Arktė. Taigi, ji taip pat išgyveno apokaliptinę  elektros dieną. Inkubatoriaus ir darželio laikotarpiu, Pūkšė buvo aktyviausias pingvinukas iš išgyvenusiųjų ketvertuko. Maitinant, ją reikėdavo atskirti nuo likusios trijulės, kitaip posakis „Didelėje šeimoje snapais neklaksima“ galėjo tapti kūnu ir vienas ar keli likimo draugai likti be savo maisto davinio dalies.
Skaityti visą tekstą.
Klausytis autoriaus įgarsinto teksto

puksis_-002_large.jpg


Pingvinė Karusia

Iš kiaušinio ji išsirito dar 1996 metais. Jos pilnas vardas Karuselė. Gavo jį dar kai buvo mažas neapsiplunksnavęs pūkuotas jauniklis, nes kai ją reikėdavo pamaitinti mišinuku ar žuvimi, ji nuolat sukdavosi apie savo ašį. Jeigu bandėte kada duoti vaikui obuolį ar kokį kitą skanėstą jam besisupant karuselėje, galite įsivaizduoti, kaip patogu tai daryti.
Skaityti visą tekstą.
Klausytis autoriaus įgarsinto teksto

karusia-001_large.jpg


HUMBOLTO PINGVINAI

Atkeliavo pas mus, į Jūrų muziejų 2018 metais. 8 kuklūs, išsigandę jaunikliai, likimo nublokšti į naują vietą, kur nieko nepažįsta, kur savos taisyklės ir hierarchija. Kur viską stebi Big Bos‘o Martyno akis. Reikėjo nemažai laiko priprasti ir perprasti viską. Natūralu, kad jie dar neturi išsamaus savo CV kaip kad mūsų senbuviai, bet... Jeigu kalbėtume apie juos kaip apie bendruomenę, tai jie jau tokia kaip ir savo vardą turinti ir reputaciją įgavusi paauglių banda. Jiems nėra jokių autoritetų, jokios subordinacijos. Jie paaugliai ir elgiasi būtent taip. Nepaiso jokių taisyklių, vaikšto kaip gauja, atiminėja žuvį ir vieni iš kitų ir iš visų kitų. Užkabinėja senukus, taip, dėl linksmumo. Žuvį sugeba ištraukti iš kito pingvino snapo, net jei ten kyšo vos 2 mc uodegos! Kibirą su žuvimis jie per 2 metus apvertė tiek kartų, kiek mūsų senbuviams ir per 20 metų nepavyko Jūs paklausite, o kaip gi Martynas, negi ir jis negali padaryti tvarkos? Taip, bandos vado jie stengiasi neužkabinti per daug. Gal jau bus girdėję legendas apie jį? Bet bijoti jo? Čia dabar! Ką tas senukas mums padarys, iš pradžių tegul pamėgina pagauti. Nauja karta, nauji vadai, naujos taisyklės, nauja ateitis. O kelis dešimtmečius muziejuje valdę pingvinai vis ryškiau virsta tik legendomis. 

Klausyti autoriaus įgarsinto teksto


Tekstų, nuotraukų ir garso įrašų autorius – Lietuvos jūrų muziejaus biologas Pavel Kulikov. 

 

Spausdinti
Informacija atnaujinta 2021-05-14 17:07

Apsilankyk

Lietuvos jūrų muziejaus teikiamų paslaugų ir renginių sąrašas bei kainos 2021 07 01-08 31

Vaikams iki 3 metų amžiaus imtinai, bilietas į delfinariumą kainuoja 1 Eur, internetu – 0,95 Eur. Į Jūrų muziejų, akvariumą vaikams iki 5 m amžiaus imtinai – nemokama. 

Suaugusiems su negalia (0-25 proc. darbingumo), vaikams su negalia ir lydintiesiems asmenims nemokami bilietai į delfinariumą išduodami muziejaus kasoje. 

Internetu parduodamiems bilietams taikoma 5 proc. nuolaida


AKVARIUMAS IR MUZIEJAUS EKSPOZICIJOS

SAUSIS–GEGUŽĖ,
RUGSĖJIS–GRUODIS

BIRŽELIS

LIEPA,
RUGPJŪTIS

 

Eur

Eur

Eur

Suaugusiems

7

10

11

Vaikams nuo 6 m., moksleiviams, studentams,
senjorams iki 79 m. amžiaus,
asmenims, kuriems nustatytas 30–55 proc.
darbingumo lygis, nuolatinės privalomosios
karo tarnybos kariams,
kariams savanoriams (ES piliečiams), kitos nuolaidos*

3,5

5

5.5

Į Jūrų muziejų, akvariumą vaikams iki 5 m
amžiaus imtinai 

0

0

0

Šeimos kortelės turėtojui suaugusiam 

3,5 

5

5,5

Šeimos kortelės turėtojui vaikui, mokiniui

2

2,5 

3

Metinio bilieto turėtojui 

0

0

0

Kainos grupėms daugiau nei 15 asmenų 

 

Suaugusiems 

6

9

10

Vaikams nuo 6 m.,
moksleiviams, studentams, senjorams iki 79 m.
amžiaus, asmenims, kuriems nustatytas 30–55 proc.
darbingumo lygis, nuolatinės privalomosios
karo tarnybos kariams,
kariams savano-riams (ES piliečiams), kitos nuolaidos*

3

4.5

5

* Nuo 1939–1990 metų okupacijų nukentėjusiems asmenims–politiniams kaliniams ir tremtiniams, buvusiems getų, koncentracijos ar kitokio tipo prievartinių stovyklų LR kaliniams, LR nepriklausomybės gynėjams, nukentėjusiems nuo 1991 m. sausio 11–13 d. ir po to vykdytos SSRS agresijos, Lietuvos Respublikos pasipriešinimo 1940–1990 metų okupacijoms dalyviams – kariams savanoriams ir laisvės kovų dalyviams

DELFINŲ PASIRODYMAS
 

SAUSIS–GEGUŽĖ,
RUGSĖJIS–GRUODIS

BIRŽELIS 

LIEPA,
RUGPJŪTIS

 

Eur

Eur

Eur

Suaugusiems 

7

10

13

Mokiniams, studentams, vaikams nuo 4-erių metų, 
senjorams iki 79 m. amžiaus (ES piliečiams), 
asmenims, kuriems nustatytas 30–55 proc.

darbingumo lygis

3,5

5

9

Šeimos kortelės turėtojui suaugusiam 

3,5

5

6.5

Šeimos kortelės turėtojui vaikui, mokiniui

2

2,5

5

Vaikams iki 3 metų amžiaus imtinai 

1

1

1

Metinio bilieto turėtojui 

0

0

0

Kainos grupėms daugiau nei 15 asmenų

 

Suaugusiems 

6

9

12

Mokiniams, studentams, vaikams nuo 4-erių metų, 
senjorams iki 79 m. amžiaus (ES piliečiams)

3

4.5

8.5

 

 

LIEPA 

Nuo antradienio iki sekmadienio

AKVARIUMAS IR MUZIEJAUS EKSPOZICIJOS – 10.30-18.30

ETNOGRAFINĖ PAJŪRIO ŽVEJO SODYBA IR SENŲJŲ ŽVEJYBOS LAIVŲ AIKŠTELĖ – 10.30-18.00

DELFINŲ IR KALIFORNINIŲ JŪRŲ LIŪTŲ PASIRODYMAI: antradieniais-sekmadieniais –11.00, 12.15, 13.45, 15.00, 16.15.

Ką būtina žinoti prieš atvykstant?


 

RUGPJŪTIS

Nuo antradienio iki sekmadienio

AKVARIUMAS IR MUZIEJAUS EKSPOZICIJOS – 10.30-18.30

DELFINŲ IR KALIFORNINIŲ JŪRŲ LIŪTŲ PASIRODYMAI: antradieniais-sekmadieniais –11.00, 12.15, 13.45, 15.00, 16.15.

ETNOGRAFINĖ PAJŪRIO ŽVEJO SODYBA IR SENŲJŲ ŽVEJYBOS LAIVŲ AIKŠTELĖ – 10.30-18.00


RUGSĖJIS

Nuo trečiadienio iki sekmadienio

DELFINŲ IR JŪRŲ LIŪTŲ PASIRODYMAI – 12.00, 15.00

AKVARIUMAS IR MUZIEJAUS EKSPOZICIJOS – 10.30-18.00.

ETNOGRAFINĖ PAJŪRIO ŽVEJO SODYBA IR SENŲJŲ ŽVEJYBOS LAIVŲ AIKŠTELĖ – 10.30-18.00.


SPALIS, LAPKRITIS, GRUODIS

Penktadieniais, šeštadieniais, sekmadieniais

DELFINŲ IR KALIFORNINIŲ JŪRŲ LIŪTŲ PASIRODYMAI – 12.00, 15.00

AKVARIUMAS IR MUZIEJAUS EKSPOZICIJOS – 10.30-17.00


SAUSIS

Penktadieniais, šeštadieniais, sekmadieniais

DELFINŲ IR KALIFORNINIŲ JŪRŲ LIŪTŲ PASIRODYMAI – 12.00, 15.00

AKVARIUMAS IR MUZIEJAUS EKSPOZICIJOS – 10.30-17.00

VASARIS

Penktadieniais, šeštadieniais, sekmadieniais

AKVARIUMAS IR MUZIEJAUS EKSPOZICIJOS – 10.30-17.00

DELFINŲ IR KALIFORNINIŲ JŪRŲ LIŪTŲ PASIRODYMAI – 12.00, 15.00 


KOVAS 

Penktadieniais, šeštadieniais, sekmadieniais

AKVARIUMAS IR MUZIEJAUS EKSPOZICIJOS – 10.30-17.00 

DELFINŲ IR KALIFORNINIŲ JŪRŲ LIŪTŲ PASIRODYMAI – 12.00, 15.00 


BALANDIS

Penktadienį, šeštadienį, sekmadienį

AKVARIUMAS IR MUZIEJAUS EKSPOZICIJOS – 10.30-18.00. 

DELFINŲ IR KALIFORNINIŲ JŪRŲ LIŪTŲ PASIRODYMAI –  penktadieniai – 12.00, 15.00, šeštadieniais, sekmadieniais – 11.00, 12.00, 14.00, 15.00 


GEGUŽĖ

Nuo trečiadienio iki sekmadienio

AKVARIUMAS IR MUZIEJAUS EKSPOZICIJOS – 10.30-18.00.

DELFINŲ IR KALIFORNINIŲ JŪRŲ LIŪTŲ PASIRODYMAI –  trečiadieniais-penktadieniais – 12.00, 15.00, šeštadieniais, sekmadieniais 11.00, 12.00, 14.00, 15.00 (vietų skaičius ribotas, prašome įsigyti bilietus internetu iš anksto)

ETNOGRAFINĖ PAJŪRIO ŽVEJO SODYBA IR SENŲJŲ ŽVEJYBOS LAIVŲ AIKŠTELĖ – 10.30-18.00

BIRŽELIS

Nuo trečiadienio iki sekmadienio

AKVARIUMAS IR MUZIEJAUS EKSPOZICIJOS – 10.30-18.00.

DELFINŲ IR KALIFORNINIŲ JŪRŲ LIŪTŲ PASIRODYMAI:
trečiadieniais-penktadieniais – 12.00, 13.30,15.00,
šeštadieniais, sekmadieniais 11.00, 12.00, 14.00, 15.00 

ETNOGRAFINĖ PAJŪRIO ŽVEJO SODYBA IR SENŲJŲ ŽVEJYBOS LAIVŲ AIKŠTELĖ – 10.30-18.00

 

Lietuvos jūrų muziejus
Smiltynės g. 3 LT-93100, Klaipėda

 

Jeigu vykstate autobusu arba traukiniu, atstumą nuo Klaipėdos autobusų arba traukinių stoties galite įveikti pėsčiomis (2,2 km) arba viešuoju miesto transportu (8 autobusas). Išlipę Atgimimo stotelėje iki Senosios pėščiųjų perkėlos, esančios adresu Danės g.1, Klaipėda, nueisite pesčiomis  arba nuvyksite pasinaudoję taksi paslaugomis (1,2 km).

Jeigu važiuojate automobiliu iš Palangos, tuomet iš Kretingos gatvės įvažiuokite į Suominio gatvę (3,4 km). Važiuokite Suominio gatve link Baltijos prospekto (A13 ir E272 kryptimis) į Klaipėdą (26 km). Pasiekę Baltijos prospektą, iš jo sukite į Dubysos gatvę link Smiltynės (Kuršių Nerija) (3,2 km). Kelkitės keltu Naujojoje perkėloje. Persikėlę į Smiltynę, iki Lietuvos jūrų muziejaus važiuokite sekdami nuorodas.

Jeigu iš Palangos važiuojate autobusu, atstumą nuo Klaipėdos autobusų stoties galite įveikti pėsčiomis (2,2 km) arba viešuoju miesto transportu (8 autobusas). Išlipę Atgimimo stotelėje iki Senosios pėščiųjų perkėlos, esančios adresu Danės g.1, Klaipėda, nueisite pesčiomis  arba nuvyksite pasinaudoję taksi paslaugomis (1,2 km).
Autobusų iš Palangos tvarkaraštis.

© OpenStreetMap contributors
https://www.openstreetmap.org/#map=17/55.71624/21.10274&layers=N

zemelapis.jpg
Koordinatės: 55°43'01.0"N 21°06'02.6"E

Jeigu esate Klaipėdoje, Į Smiltynę iš Senosios perkėlos (Danės g. 1, Klaipėda) ar Naujosios perkėlos (Nemuno g. 8, Klaipėda) galite atvykti keltu. Persikėlus į Smiltynę iš Senosios perkėlos, Lietuvos jūrų muziejų galite pasiekti pėsčiomis/dviračiu/traukinuku (atstumas 1,8 km). Persikėlus į Smiltynę iš Naujosios perkėlos, Lietuvos jūrų muziejų galite pasiekti pėsčiomis/dviračiu/automobiliu (atstumas 7 km).

Informacija apie keltų tvarkaraščius ir kainas – www.keltas.lt. 


Jeigu vykstate autobusu arba traukiniu, atstumą nuo Klaipėdos autobusų arba traukinių stoties galite įveikti pėsčiomis (2,2 km) arba viešuoju miesto transportu (8 autobusas). Išlipę Atgimimo stotelėje iki Senosios pesčiųjų perkėlos, esančios adresu Danės g.1, Klaipėda, nueisite pėsčiomis  arba nuvyksite pasinaudoję taksi paslaugomis (1,2 km).


Nuo Senosios perkėlos, Smiltynės pusėje (keliantis pėsčiųjų keltu) iki muziejaus galite atvykti keliais būdais:

  • Pėsčiomis, mėgaujantis Smiltynės gamta.
  • Kursuoja du privatūs traukinukai. Paslauga mokama.

Transporto priemonių parkavimas prie Lietuvos jūrų muziejaus mokamas nuo gegužės 1 d. iki rugsėjo 15 d. – kainos.

Paspaudę nuorodą, nurodykite savo vietą, adresą ir Jums bus parengtas maršrutas kaip atvykti į delfinariumą

zemelapis_ljm_2.png