Lietuvos jūrų muziejus į 11-ąją tarptautinę turizmo ir aktyvaus laisvalaikio parodą ADVENTUR 2024 Vilniuje atkeliauja atsiveždamas visą Baltijos jūros pasaulį. 

Muziejaus stende, 3-ioje LITEXPO parodų rūmų salėje, lankytojams bus pristatyta kelionę po Lietuvą pradedanti paroda ,,Baltijos jūros gelmių istorijos“. Stende bus galima išgirsti net moliuskų pokalbius jūros dugne, sužinoti apie Baltijos jūros išminavimą, apie istorinę laivybą Kuršių mariose ir pamatyti tikrą Kuršių marių paveldo reliktą – Kintų venterinę valtį ,,Juoda meška“.
Unikalioje parodoje ,,Baltijos jūros gelmių istorijos“ –  eksponatai iš Baltijos jūros dugno. Pasak parodos kuratoriaus muziejaus laivybos istorijos skyriaus vadėjo dr. Edvino Ubio, nuskendusius laivus parodoje bus galima pamatyti ne tik nuotraukose. 
– Lankytojai pamatys jų modelius, pagamintus 3D spausdinimo technika iš organinių medžiagų, pabrėžiant tvaraus vartojimo svarbą, – pasakoja istorikas. – Tai – ne naujų, o nuskendusių laivų modeliai, parodantys, kaip laivai atrodo dabar jūros dugne, kaip juos suniokojo sprogimai, laikas, vandens ir gamtos poveikis. 

Unikaliausias parodos eksponatas – narų iš Baltijos dugno iškeltas ir laiko beveik nepaliestas laivo „Elbing IX“ varpas.  Krovininis laivas „Elbing IX“ nuskendo I-ojo Pasaulinio karo metu – 1914 metais. Lapkričio 17-tosios naktį jis buvo pasiųstas gelbėti skęstančio didžiausio Vokietijos karo laivo „Friedrich Carl“. Ryte „Elbing IX“  pasiekė Memelio krantus ir užplaukęs ant minos nuskendo. 
Kitas krovininis laivas, su kuris pristatomas parodoje, – „Edith Bosselman“ nuskendo II-jo Pasaulinio karo metais. 1942 metų gruodžio 8-tosios ryte jis išplaukė iš Dancingo (Gdansko) į Libau (Liepoją). Šio laivo katastrofą parodos lankytojai galės pamatyti ir menininko Rimo Sakalausko sukurtoje vaizdo instaliacijoje virtualios realybės akiniuose.
Paroda akcentuos ir ekologines problemas. Nes  „Baltic Sea Heritage Rescue Group“ grupė, su kuria muziejus bendradarbiavo, rengdamas šią parodą,  renka ir šalina ant nuskendusių laivų esančius žvejybinius tinklus, kuriuose kasdien žūsta jūrų gyvūnai.

Parodoje – tikra valtis iš Kuršių marių

Lietuvos jūrų muziejus kiekvienais metais per Jūros šventę rengia tradicinių ir istorinių laivų paradą ,,Dangės flotilė“, kuriame pristato net keliolika senųjų ir istorinių laivų replikų. Viena jų – venterinė valtis ,,Juoda meška“ – lauks lankytojų ir muziejaus stende parodoje. Paplaukioti ja salėje, nepavyks, bet bus galima iš pirmų lūpų išgirsti, kaip gyveno ir žvejojo Kuršių marių žvejai. Apie burinius laivus pranešimus skaitys šios valties savininkas Laurynas Juodeška ir Lietuvos jūrų muziejaus direktoriaus pavaduotojas–vyr. muziejaus rinkinių kuratorius Romualdas Adomavičius.

Pasikalbėsite ir su ... moliusku

Muziejaus stende lankytojų laukia ir subtilios patirtys – bus galima išgirsti kriauklėje gyvenantį moliuską. Menininkas Justas Tertelis sukūrė garso ir vaizdo instaliaciją ,,Pasikalbėjimas su jūra. Ir savimi“. Labai jautrus, subtilus siužetas ir edukuoja, ir leidžia pažinti slėpiningą jūros būtybių gyvenimą, susimąstyti apie savo veiklą Žemėje ir jos poveikį jūros gamtai.  
Stende bus  pristatys naujausią bei labai populiarią paslaugą  – modernų edukacinių ir ekstremalių patirčių „Pabėgimo kambarį SOS“ – laive-muziejuje M52 „Sūduvis“.  Jo dalyviai patenka į minų medžioklės operaciją, kurios metu reikia identifikuoti ir atkoduoti paslėptas žinutes, gerai orientuotis aplinkoje, būti greitiems ir išmaniems, priimant sprendimus, išbandant specialiąją laivo įrangą. 

Sabine Kerkau nuotraukos iš povandeninės Baltijos
Varpas iš ELBING IX – Alfonso Mažūno nuotr.
Venterinė valtis ,,Juoda meška“ Kuršių mariose ir jau atvežta į LITEXPO – Lietuvos jūrų muziejaus nuotr.


         
            
         PRANEŠIMŲ PROGRAMA   

Sausio 26 d.
•           14:00–14:30
Pažinimo maršrutai vandeniu: Karaliaus Vilhelmo kanalas (Daiva Buivydienė)

•           16:30–17:00
Buriavimas ir kaitavimas: pramoga, asmenybės ugdymas ir tvari elgsena (Laurynas Juodeška)

Sausio 27 d. 
•           10:15–10:45
Povandeninė Baltija (Linas Duoblys)

•           11:00–11:30
Projektas ,,Kurėno sugrįžimas ir burvaltės ,,SüD.1” ekspedicijos (Romualdas Adomavičius)

•           11:45–12:15
Ką mums apie istorinį pažinimą ir vandens kelius atskleidė ,,Nacionalinė ekspedicija” (Prof. Alfredas Bumblauskas)

•           12:30–13:00 
Šventosios uostas. Praeities bandymai kurti antrąjį Lietuvos jūrinį uostą (dr. Edvinas Ubis)

•           15:45–16:15
Lietuvos medinis burinis laivynas: bendruomenė ir patirtys ant vandens. Regata ,,Burpilis“ (Simas Knapkis ir Romualdas Adomavičius)