Linijos
Intereg. Latvija-Lietuva
Sėkminga vaikų ir suaugusiųjų, turinčių psichikos ir elgesio sutrikimų, psichologinė ir sensorinė reabilitacija

Intereg. Latvija-Lietuva
Lietuvos jūrų muziejus drauge su partneriais – VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centru, Latvijos socialinio rūpybos centru „Kuržemė“  bei Liepojos ligonine „Priejūras“ 2019 m. pradeda įgyvendinti projektą „Sėkminga vaikų ir suaugusių, turinčių psichikos ir elgesio sutrikimų, psichologinė ir sensorinė reabilitacija“ Nr. LLI-336.
Projektas įgyvendinamas pagal 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos programą. Bendra projekto vertė – 651 176,32 EUR, iš jų – bendrasis Europos regioninės plėtros fondo finansavimas – 553 499,87 EUR. Muziejui numatytas finansavimas sudaro 113 051,87 EUR.   
Šio projekto tikslas – pagerinti psichosocialinės ir sensorinės integracijos reabilitacijos paslaugų prieinamumą ir efektyvumą Lietuvos ir Latvijos pasienio regione.
Įgyvendinant projektą bus sukurta nauja sensorinės integracijos metodika ir instrumentas abiems šalims. Siekiant kelti specialistų kvalifikaciją bus suorganizuoti 8 mokymai. Taip pat projektų partnerių įstaigose per dvejus metus bus įrengti multisensorinės integracijos kambariai vaikams ir suaugusiems, įdiegtos inovatyvios reabilitacijos paslaugos, įsigyta naujausia reabilitacijos įranga ir priemonės. Projekto metu apmokyti partnerių institucijų specialistai naujai įrengtuose sensorinės integracijos kambariuose naują metodiką išbandys su 2023 pacientais – vaikais ir suaugusiais, sergančiais psichikos ir elgesio sutrikimo ligomis. Planuojama, kad kasmet šiomis paslaugomis naudosis daugiau nei 2000 pacientų Lietuvoje ir Latvijoje.
Už pateiktą informaciją yra visiškai atsakingas Muziejus ir ši informacija jokiu būdu negali būti naudojama Europos Sąjungos nuomonei reikšti.
www.latlit.eu, www.europa.eu

Psichikos ir elgesio sutrikimų gydymo taikant sensorinės integracijos metodus metodika (aprašas) vaikams ir suaugusiems

VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centro užsakymu sukurta „Psichikos ir elgesio sutrikimų gydymo taikant sensorinės integracijos metodus metodika (aprašas) vaikams ir suaugusiems“, kuri skirta socialinės ir medicininės reabilitacijos specialistams (ergoterapeutams, kineziterapeutams, logoterapeutams, psichiatrams, psichologams, socialiniams darbuotojams ir kt.), dirbantiems su psichikos ir elgesio sutrikimus turinčiais asmenimis. Taip pat ji svarbi, siekiant šviesti visuomenę ir specialistus apie sensorinius simptomus ir gydymą bei padėti žmonėms, kurie gyvena su sensorine disfunkcija.
Metodikoje aprašomi ir pateikiami sensorikos sutrikimai, būdingi žmonėms su psichikos ir elgesio susirgimais. Be paskirto gydymo ir taikomų vaistų, šiems pacientams yra būtinas sensorinis ištyrimas ir sensorinės dietos taikymas su nuolatine peržiūra. Sensorinė dieta turi apimti visas žmogaus gyvenimo sritis – namus, darbą, mokyklą ir kt. Būtina eliminuoti dirginančius faktorius ir veiklas, gyvenimo būdą, įpročius formuoti derinant su sensorine dieta.
Sensorinė integracija, sensorinė dieta, sensorinė disfunkcija ir kiti terminai, jau ne vieną dešimtmetį puikiai integruojasi į medicinos teoriją ir praktiką, ypač pacientams su psichikos ir elgesio sutrikimais, kuriems visa tai derinama su kitais gydimo metodais (psichoterapijos, vaistai ir kt.) Augantis psichikos ir elgesio sutrikimų skaičius reikalauja integratyvių metodų ir didesnio visų grandžių sveikatos, švietimo ir socialinių sričių specialistų bendradarbiavimo. Sensorinės integracijos teorija siūlo į žmogaus elgesį pažvelgti per neuromokslo prizmę. Sėkminga sensorinių sutrikimų diagnostika ir gydymas (sensorinė dieta) ne tik eliminuoja probleminio elgesio priežastis, tačiau ir užtikrina asmens sėkmingą dalyvavimą socialinėje aplinkoje.
Metodiką parengė VšĮ „Vaiko raida". Mokslinės dalies regimo grupė: prof. dr. D. Mockevičienė, socialinio darbo pedagogė A. Kasperavičienė, gydytoja psichiatrė R. Vaitkienė, gydytojas neurochirurgas doc. dr. K. Jacikevičius.
Ši metodika yra prieinama viešam naudojimui Lietuvoje ir Latvijoje, todėl specialistai, besidomintys sensoriniais sutrikimais, gali šią metodiką taikyti savo reikmėms:

Ši metodika yra VšĮ „Vaiko raida“ ir VšĮ „Palangos asmens sveikatos priežiūros centras“ nuosavybė. Draudžiama šį leidinį arba atskiras jo dalis platinti, atgaminti spausdinta, elektronine ar bet kuria forma, įskaitant, bet neapsiribojant vien platinimu internete, naudojimu komercinėje veikloje be rašytinio VšĮ „Vaiko raida“ ar VšĮ „Palangos asmens sveikatos priežiūros centras“ sutikimo. 

 Neurosensomotorikos vertinimo instrumentas (NSM-II) yra autorių grupės rezultatas: prof. dr. Daivos Mockevičienės, gydytojo, neurochirurgo dr. Kęstučio Jacikevičiaus, kineziterapeutės, lektorės Ingos Šimkutės-Karalevičienės. Instrumento mokslinių - metodinių konsultantų grupė: doc. dr. Brigita Kreivinienė, psichiatrė Ramunė Vaitkienė, psichiatrė, vaikų psichiatrė Evija Silina.
Neurosensomotorinio vertinimo instrumentas (NSM-II) yra modifikuotas, originali išplėstinė NSM-I versija yra pilna, kuomet vienam paciento testavimui yra skiriamas laikas – ne mažiau 2 valandų. Šis instrumentas yra neatsietinas nuo VšĮ Palangos asmens sveikatos priežiūros centro užsakymu sukurtos „Psichikos ir elgesio sutrikimų gydymo taikant sensorinės integracijos metodus metodikos (aprašo) vaikams ir suaugusiems“, kuri skirta socialinės ir medicininės reabilitacijos specialistams (ergoterapeutams, kineziterapeutams, logoterapeutams, psichiatrams, psichologams, socialiniams darbuotojams ir kt.), dirbantiems su psichikos ir elgesio sutrikimus turinčiais asmenimis. NSM-II versija modifikuota atsižvelgiant į medicinos ir socialinių paslaugų įstaigų specifiką, kuomet dažniausiai vertinimą atlieka vienas specialistas, vertinimo laikas yra ribotas, o surinktos informacijos pakanka klinikinei diagnozei ir intervencijos planui.
Vadovaujantis praktika, jog nei vienas sensorinės intervencijos metodas bei vertinimo būdas nelaikomas baigtiniu, kadangi neurosensomotorikos mokslas plečiasi kasdien, kaip ir naujos žinios, instrumento autoriai dirba toliau tobulindami šį baigtinį šiam etapui instrumentą, todėl norėdami savo įstaigoje instrumentą įsidiegti ir taikyti klinikinei praktikai būtina pasiteirauti dėl jo naujausios versijos.
NSM instrumentas yra parengtas ištestuoti bei suvokti žmogaus, turinčio psichikos ir elgesio sutrikimų (F00-F99) psichiatrinės diagnozės neurosensomotorines problemas, suplanuoti, įvykdyti neurosensomotorinę intervenciją bei išmatuoti šios tikslinės intervencijos rezultatą. NSM-II instrumentą sudaro trys vertinimo dalys: socialinių duomenų blokas, anamnezės duomenų blokas ir neurosensomotorinis vertinimas. Planuojant intervenciją rekomenduojama vadovautis Metodika, kurioje aprašomi ir pateikiami sensorikos sutrikimai, būdingi žmonėms su psichikos ir elgesio susirgimais. Be paskirto gydymo ir taikomų vaistų, šiems pacientams yra būtinas sensorinis ištyrimas ir sensorinės dietos taikymas su nuolatine peržiūra. Sensorinė dieta turi apimti visas žmogaus gyvenimo sritis – namus, darbą, mokyklą ir kt. Būtina eliminuoti dirginančius faktorius ir veiklas, gyvenimo būdą, įpročius formuoti derinant su sensorine dieta.
Šis Instrumentas yra prieinamas viešam naudojimui Lietuvoje ir Latvijoje, todėl specialistai, besidomintys sensoriniais sutrikimais, gali šį Instrumentą taikyti savo reikmėms:

 Šis Neurosensomotorikos vertinimo instrumentas yra ligoninės „Piejūras“ (Latvija) ir UAB „Navitas optima“ nuosavybė. Draudžiama šį leidinį arba atskiras jo dalis platinti, atgaminti spausdinta, elektronine ar bet kuria forma, įskaitant, bet neapsiribojant vien platinimu internete, naudojimu komercinėje veikloje be rašytinio ligoninės „Piejūras“ (Latvija) ir UAB „Navitas optima“ sutikimo.